You are here:

TARIMSAL ÜRÜNLER

BT İthalat İhracat Limited Şirketi, insan ve hayvan beslenmesinde önem arz eden tarımsal ürün ve hammaddelerin ithalatını, ihracatını ve dağıtımını gerçekleştirmektedir. Ayçiçeği ve yağı, yem girdisi olarak ayçiçeği küspesi ve soya küspesi, hububat ürünlerinden de mısır, buğday ve arpa öne çıkan ürünlerdir.

Ayçiçeği Yağı

Ayçiçek yağı dünyada en çok üretilen dört bitkisel yağdan biridir. Ayçiçek yağı, ayçiçeği bitkisinin tohumlarından yani çekirdeklerinden elde edilir. Açık sarı renkli ve hafif bir bitkisel yağdır. Yapısında çokça doymamış yağ asidi barındıran ayçiçeği yağı genel olarak gıda amacı ile kullanılsa da biyodizel üretiminde ve ilaç sanayinde de kullanılmaktadır.

Ayçiçeği Küspesi

Ayçiçeğinin tohumlarından yağ alındıktan sonra geriye kalan maddeye küspe adı verilir. Hayvan yem sanayisinde çok önemli bir hammaddedir. Ayçiçeği küspesi , yüksek protein yüzdesine sahiptir (Kabuklu tohum küspesi için %28, kabuğu soyulmuş tohum küspesi için %42) ve çiftlik hayvanları ile kümes hayvanlarının gıda rasyonlarında kullanılır. Soya fasulyesi ile karşılaştırıldığında, ayçiçeği küspesi daha düşük enerji ve lizin içerir ancak daha yüksek lif ve metionin içermektedir.

Hububatlar (Buğday, Arpa ve Mısır)

Tahıllar Buğday,Arpa,Mısır,Yulaf,Çavdar ve Pirinç benzeri bitki ürünleri ile hasat edilen bu ürünlerin tohumlarının genel adıdır. Dünyadaki temel besin kaynaklarından olan tahıllar ya oldukları gibi tohum olarak ya da işlenip un, kepek, nişasta veya yağ olarak tüketilebilirler.Tahıl ticareti , buğday , arpa , mısır ve pirinç gibi diğer gıda tahıllarının yerel ve uluslararası ticaretini ifade eder. Tahıl, diğer tarım ürünlerinden farklı olarak, kolay depolanması ve sınırlı bozulma ile taşınması nedeniyle önemli bir ticaret kalemidir. Sağlıklı tahıl tedariği ve ticareti birçok toplum için önemlidir ve çoğu gıda sistemi için bir kalori temeli sağlamanın yanı sıra hayvan tarımı için hayvan yemlerinde önemli bir rol oynar.